Žehnání opravené kaple a nového kříže ve Lhotě pod Kosířem

OLOMOUCKÝ DENÍK  - 1. listopadu 2011

PETRA OPLETALOVÁ

Kaple Panny Marie Pomocnice ve Lhotě pod Kosířem, místní části obce Drahanovice, stojí přímo na jedné z turistických tras vedoucí k nejvyššímu vrcholu Hané, Velkému Kosíři. Kolemjdoucí drobnou památku ještě donedávna míjeli, byla ve špatném stavu, zahalená do zeleně. Teď však po letech opět září novotu a díky nadšení a finanční podpoře převážně místních a lhotských rodáků, se před vchod vrátil i dřevěný kříž. Jeho předchůdce totiž před několika lety ukradli.

Lhota pod Kosířem zaujímá typický půdorys hanácké vesnice a jejím dominantním prvkem je pás zeleně v centru. „Součástí tohoto prostranství je kaple z 2. poloviny 19. století, která byla před opravou ve špatném stavu a tak unikala oku kolemjdoucích. Je to drobná sakrální stavba obdélníkového půdorysů s půlkruhovým závěrem, krytá sedlovou střechou, nad závěrem zvalbenou. V bočních stěnách je pár segmentově zaklenutých oken. U kaple je také zasazená lípa svobody, jako symbol vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918,“ popsal místo Leoš Hausknecht, člen Rady obce Drahanovice.

Podotkl, že před rokem 1989 se u kaple každoročně konaly hodové mše svaté za účasti místních i přespolních. Po několikaleté pauze, místní tradici obnovili a vždy na pohyblivý církevní svátek Nanebevstoupení Páně, se při mši svaté sejde ve Lhotě několik desítek věřících.

O tom, že je třeba památku opravit, rozhodlo drahanovické zastupitelstvo už před několika lety. Nakonec se však renovace podařily až letos. „Bylo potřeba celkové statické zajištění objektu, sanace vlhkého zdiva, nové vnitřní i vnější omítky, výměna střešní krytiny, výměna dveří a oken, ale také například vybudovat okolo kaple nový chodník. Celou opravu ve výši přes tři sta osmdesát tisíc korun financovala ze svého rozpočtu obec,“ sdělil Hausknecht.

Kromě kompletní rekonstrukce kaple se však návratu dočkal i dřevěný kříž s vyobrazením Ježíše Krista, kterého chrání pozinkovaná oblouková stříška. Před vchodem do památky stával od roku 1868, před několika lety však kříž někdo ukradl. „Z iniciativy místního obyvatele Libora Čajana, se pod záštitou Římskokatolické farnosti Drahanovice konala sbírka na obnovení dřevěného kříže. Vybralo se přes dvanáct tisíc korun, náklady na jeho vyrobení pak dosáhly částky asi čtyř tisíc,“ řekl radní s tím, že část vybraných peněz zbyla. Proto se Římskokatolická farnost v Drahanovicích rozhodla, že za zbylé finanční prostředky se opraví i dva menší dřevěné kříže, které byly umístěné v kapli a jsou ve špatném stavu. Obnovy se dočká i oválný obraz Panny Marie. Poznamenal, že to byly dary, které do kaple věnovali v minulosti místní občané. „Opravené dřevěné kříže, jako dědictví po našich otcích, budou instalovány zpět do kaple Panny Marie Pomocnice před svátkem Nanebevstoupení Páně v roce 2012, tak aby při hodové mši svaté byly opět součástí vnitřního vybavení budovy,“ doplnil Leoš Hausknecht.